עכירויות בקרנית לאחר דלקת עיניים וירלית

בשנים האחרונות אנו, רופאי העיניים, רואים יותר ויותר חולים לאחר דלקת עיניים וירלית המתלוננים על:

 • ירידה בראיה
 • סינוור
 • כפל ראיה, אי נוחות ודקירות בעין אחת או שתים

ההסבר לתופעה זו לא ידוע אך ההנחה היא שחלקי וירוס, בתוך ריקמת הקרנית, גורמים לתגובה דלקתית המתבטאת בעכירויות בקרנית. עכירויות אלה הן הגורמות לתסמינים עליהם מתלוננים החולים. הטיפול הטוב ביותר בעכירויות הנ"ל הוא ע"י סטרואידים בטיפות עיניים. ברוב המיקרים הטיפול הינו ממושך מאוד ועלול להימשך חודשים רבים כאשר כל נסיון להיגמל מטיפות הסטרואידים מלווה בחזרה של העכירויות. לכן לעיתים יש להמשיך טיפול במינון החזקה מינימלי לחודשים תוך מעקב קפדני אחר הלחץ התוך עיניי ועדשת העין. טיפול ממושך בסטרואידים עלול ליגרום לעליית לחץ תוך עיניי והופעת עכירות של העדשה בעין (קטרקט).

לעיתים ניתן לנסות טיפול בטיפות עיניים ציקלוספורין או במשחה פרוטופיק. טיפות עיניים ציקלוספורין צורבות מאוד וניתן להשיג בצורה מיסחרית בשם רסטזיז (RESTASIS) בו ריכוז החומר הפעיל נמוך מאוד. ניתן להשיג תרופה זו גם ברקיחה מיוחדת בריכוז גבוה בהרבה. פרוטופיק הינה משחת עור עם שימוש חורג לטיפול בדלקות עיניים שונות ועשוי לעזור בחלק מהמקרים של עכירויות בקרנית. הפרוטופיק דומה במבנה החומר הפעיל לציקלוספורין אך פעיל ויעיל ממנו בעשרות מונים. שתי הבעיות עם פרוטופיק הן שהחומר לא מאושר לשימוש בעיניים ולמעשה נעשה שימוש חורג במשחת עור וכן יש על האריזה אזהרה של ה FDA שהתרופה עלולה ליגרום להופעת גידולים.

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

55 תגובות על עכירויות בקרנית לאחר דלקת עיניים וירלית

 1. מאת מיטל‏:

  שלום דר
  אני לאחר וירוס ויראלי חריף בעיניים שגרם לדלקת גם בקרנית כבר עבר חודש וחצי מאז תחילת הוירוס ושבועיים לאחר טיפול בסטרואידים עדיין רואה מטושטש ויש ימים שזה מחמיר האם להמשיך עם הסטרואידים?

 2. יש לטפל בטיפות סטרואידים לאורך חודשים רבים תוך ניטור לחץ ועדשה

 3. מאת לירן חסון‏:

  שלום פרופ' צדוק
  רק לידע כללי עברתי לפני כ6 שנים ניתוח לייזר.

  לפני כשבועיים נדבקתי בדלקת העין הייתה נפוחה ואדומה עם מלא הפרשות ודביקה הרופא אמר שזה ויראלי וזה יעבור לבד, שבוע אחרי התחלתי לראות ממש מטושטש ולא ממוקד זה היה פתאומי, הלכתי לקבל חוות דעת נוספת מרופא והוא אמר דלקת לחמית אמר לי להשתמש בטיפות אופלוקס וטיפות בסטרודקס 4×4 ביום (4 אופלוקס ו4 סטרואידים) לאחר 3 ימים של שימוש בטיפות העדפתי ללכת לפרופסור עיניים והוא אמר שיש לי עכירות בקרנית ואמר לי להוסיף ל6 טיפות סטרודקס (במקום 4)
  למשך 10 ימים.

  חשוב לי לציין שזה מגביל אותי מאוד בנהיגה ובשגרת החיים אני כבר לא עובדת אני ממש מתוסכלת …
  רציתי לדעת אם זה יעבור והראיה תחזור למה שהייתה בעבר?
  והאם שהלכתי לרופא יומיים אחרי שהתחיל לי הטשטוש ההחלמה תיהיה מהירה מה תקופת ההחלמה ?
  והאם ניתן לבצע ניתוח ?

  תודה 🙂

 4. ראשית יש להפוך את העפעף ולוודא שאין קרום (ממברנה) הצמודה ללחמית מאחורי העפעף. אין צורך באופלוקס – זו אנטיביוטיקה ולך יש זיהום וירלי . אנטיביוטיקה לא הורגת וירוסים.
  יש להקפיד על הגיינה והפרדת כל מה שמשותף עם אחרים
  לגבי העכירויות הטיפול הוא בטיפות סטרואידים לאורך חודשים רבים עם ירידה הדרגתית איטית במינון הטיפות (על מנת למנוע חזרה של העכירויות) תוך ניטור הלחץ התוך עיני ועדשת העין. בהחלט מספיק להתחיל בסטרודקס 4 ביום .
  זה יעבור אך לעיתים הטיפול ממושך מאוד וצריך הרבה מאוד סבלנות. במהלך הטיפול ניתן לנסות סטרואידים עם פחות תופעות לוואי.

 5. מאת רועי‏:

  שלום פרופסור צדוק,

  אני סובל מעכירויות בקרנית כבר שנה וחודשיים. מטופל בסטרואידים, בהתחלה השתמשתי ב fml 4 חודשים תוך ירידה הדרגתית אבל התסנינים חזרו ואז הרופא ניסה טיפול עם סטרודקס ל4 חודשים ושוב תוך ירידה הדרגתית אבל שוב העכירויות חוזרות. כעת אני שוב עם fml כבר חודש ועדיין יש מעט עכירויות.
  אני כבר אובד עצות. האם ייתכן שזה לא יעבור והראייה תהיה מטושטשת? לציין שגם סובל מהילות וסינוורים.
  מהי המלצתך?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *