שריטה (ארוזיה) בקרנית Corneal erosion

שריטה חוזרת בקרנית נובעת מחוסר היצמדות של שכבת האפיתל, השכבה החיצונית של הקרנית, לקרום הבסיס שלה. הפרעה זו גורמת לכאב עז מאחר ואיבוד תאי האפיתל חושף את קצות העצבים בקרנית. בדר"כ יש סיפור קודם של חבלה בקרנית כגון פגיעה מאצבע, נייר, מגבת אך תתכן גם מחלה ניוונית של הקרנית החושפת לשריטות חוזרות.

 

התסמינים כוללים כאב חד ועז בעין, תחושת גוף זר, רגישות לאור, טשטוש ראיה ודמעת בעיקר בזמן פקיחת העיניים. הסימנים כוללים פצע בקרנית או שכבת תאי אפיתל לא סדירה ולעיתים ניתן לראות פסים כדוגמת טביעת אצבע או שלפוחיות זעירות בשכבת האפיתל. בבדיקת עיניים נתן לצבוע את אפיתל הקרנית בפלורסאין (צבע צהוב) ותחת אור כחול נתן לזהות את מקום השריטה וגודלה.

המטרה המידית של טיפול בשריטה הינה הקלה על הכאב העז בעין ויצירת שכבת אפיתל חדשה, שתהיה יציבה דיה על מנת למנוע את קילופה בשנית. רוב המטופלים יגיבו לטיפול השמרני, אולם בחלק מהמקרים יהיה צורך בהתערבות ניתוחית וזאת בהתאם למצב ולחומרה. באירוע ראשון של שריטה בקרנית ניתן להסתפק בדר"כ בחבישה עם משחה אנטיביוטית או הנחת עדשת מגע על העין למשך מספר ימים. על מנת להוריד את ההסתברות לשריטות חוזרות בהמשך החיים כדאי להמשיך טיפול במשחה מידיי לילה לפני השינה למשך מספר שבועות גם אם חשים בטוב. כאשר יש שריטות חוזרות, יהיה צורך בשימוש קבוע בתחליפי דמעות ומשחה מידיי לילה, תמיסת מי מלח (סליין 5%) ועדשות מגע טיפוליות לתקופה ממושכת. השימוש במשחה מידיי לילה בדומה לשימוש בעדשת מגע נועדו להגן על אפיתל הקרנית מתנועת העפעפיים בזמן פקיחת העיניים.

 

טיפול שמרני אחר הינו שימוש בטיפות סטרואידים וכדורי דוקסילין למשך מספר חודשים. התיאוריה שבבסיס הטיפול הזה הינה עליה של חומרי הדלקת בחולים עם ארוזיות חוזרות. חומרי הדלקת גורמים לפגיעה בחיבור שבין תאי האפיתל לבין ממברנת הבסיס שלהם. יש לזכור שסטרואידים בטיפות עלולים לגרום לעליית לחץ תוך עיני וירוד (קטרקט, עכירות העדשה בעין) לכן חייבים להיות במעקב רופא עיניים. דוקסילין הינה אנטיביוטיקה ממשפחת הטטראציקלינים אשר יש לה גם פעילות אנטי דלקתית ולא רק אנטי זיהומית. אנו למעשה משתמשים בפעילות האנטי דלקתית. על מנת להפחית בתופעות הלוואי של כאב בטן ניתן ליטול רק 50 מ"ג ליום (חצי כדור).

 

הטיפולים הניתוחיים כוללים: קילוף אפיתל (עם או ללא תוספת לייזר), דיקור הקרנית בעזרת מחט. במקרים בהם הטיפול השמרני לא עזר, ניתן לשקול התערבות ניתוחית שמטרתה קילוף רקמת האפיתל על מנת לאפשר ריפוי מבוקר ויעיל יותר של הפצע בקרנית. את קילוף האפיתל ניתן לבצע מכאנית בעזרת מטוש או אלכוהול. שיטת קילוף נוספת הינה באמצעות אקסימר-לייזר (PTK) הכולל ליטוש עדין ומדויק של רקמת קרנית עמוקה יותר מבלי לגרום נזק לרקמה מסביב. השימוש בלייזר עלול לגרום לשינוי בכוח תשבורת הקרנית כלומר שינוי במספר המשקפיים. על כן, השימוש בלייזר עדיף כאשר יש שריטה חוזרת עם מיקום מאוד מוגדר. דיקור הקרנית ע"י מחט יעיל במקרים בהם שטח השריטה החוזרת קטן והשריטה אינה במרכז הקרנית מאחר והדיקור יוצר צלקות עדינות בקרנית העשויות להשפיעה על איכות הראיה.

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

25 תגובות על שריטה (ארוזיה) בקרנית Corneal erosion

 1. פינגבאק: עיניים » ארכיון » שריטה בקרנית | ד"ר דוד צדוק

 2. מאת יעלה‏:

  שלום רב
  ביתי עברה ניתוח קרוסלינקינג בעיין בחודש אוגוסט. לאחר כחודש וחצי מהניתוח החלה להשתמש בעדשות מגע שהותאמו עבורה. כיום מתלוננת על הרגשה של גוף זר וכאבים בעין . לפני מספר ימים ראתבה מעין קרום בעין.
  האם ייתכן כי מדובר בשריטה ? האם נוסע מהניתוח ?
  אודה על קבלת התייחסות בהקדם
  בכבוד רב
  יעלה

 3. מאת דוד צדוק‏:

  תמיד כאשר יש כאב בעין באדם המרכיב עדשות מגע יש להיבדק בדחיפות עי רופא עיניים . על אחת כמה וכמה אם יש קרטוקונוס

 4. מאת מישל‏:

  שלום,
  לפני כשנה וחצי קיבלתי שריטה ענקית בעין . קיבלתי את הטיפול השמרני (משחה בלילה ורטייה למשך4ימים )מאז העין נהייתה רגישה ואחת לכמה זמן בשעת השינה אני מתעוררת ומקבלת שריטות קטנות הבנתי שיש צורך לפני פתיחת העין לגלג אותה לכל הכיוונים זה עוזר? האם אני צריכה להשתמש קבוע בתחליפי דמעות? (זה מעין התמכרות…כי אח"כ א"א בלעדיהם..)

 5. הטיפול הפשוט הוא משחה מידיי לילה למשך חודשים רבים בתיקווה ששיכבת התאים העליונה בקרנית, האפיתל, תצמד למקומה ולא תתנתק. כדאי לנסות משחת מיי מחל MURO 128 ניתן לקנות בכל סופרמרקט או בית מרקחת בארה"ב או באמזון. שימי לב לבקש משחה . אם זה לא יעזור אז לשקול טיפולים אחרים כמפורט באתר שלי

 6. מאת ברוריה שמולה‏:

  לפני 5חודשים קבלתי שריטה בעיין.הרופא קילף לי את הקרום. לאחר חודש בדיוק זה קרה שוב ושוב הרופא קילף…היום שלושה חודשים אחרי יש לי שוב פצע גדול. אבל הפעם רופא אחר טיפל בי ורק שם עדשה….לא אספר על הסבל שאני עוברת אבל ב-5חודשים זה נורמלי שעברתי את התהליך 3 פעמים?????? מה עושים ????

 7. אכן זה כואב. לדעתי כדאי לקלף בחדר ניתוח ומעט לשפשף את השיכבה שמתחת לאפיתל ואז לשים עדשת מגע . אם לא עזר לאחר פעם אחת אז לעשות טיפול דומה עם תוספת לייזר , טיפול זה עושים רק במכוני הלייזר להסרת משקפיים, וזה בסל הבריאות

 8. מאת שיר אטיאס‏:

  פרופ' צדוק שלום רב,
  הייתי בביקור אצלך באסף הרופא לפני מספר ימים. אובחנה ארוזיה חוזרת.
  המלצת על המשך טיפול בטיפות סטרואידים- סטרודקס ומשחה מדי לילה- דורהטירס.
  מהיום בבוקר קיים טשטוש ראייה בעין המטופלת להרגשה כאילו יש בעין לכלוך (לא הרגשה של גוף זר אלא לכלוך)

  האם זה נורמלי? האם עליי להפסיק את הטיפול בטיפות הסטרואידים/במשחה?

  תודה על המענה,
  שיר

 9. אם יש טישטוש ראיה כדאי לגשת מייד לבדיקת עיניים

 10. מאת עידו קן-תור‏:

  פרופ' צדוק שלום,

  המקרה שמתואר כאן על ידך הוא בדיוק מה שאני חווה בחודשים האחרונים.
  זה התחיל מדחיפת אצבע של בני התינוק לעיני בעוצמה.
  כעבור כמה ימי כאב ניגשתי למיון ושם נאמר לי שזו אירוזיה שלא מחלימה טוב ומצאתי את עצמי יושב כאשר חפץ בצורת חץ קטן מוחדר לעיני (להבנתי על מנת לפצוע מחדש כדי שהאיחוי יתבצע יותר טוב)
  מאז הטיפולים בי כללו שימוש בסינטומצין ולאחרונה אנטיביוטיקה לעין וDURA TEARS
  ברוב היום אני לא חש בכאבים (אחת לכמה זמן הפציעה חוזרת כיאלו קרתה עכשיו ואז הכאבים עזים)
  אך הבעיה העיקרית שלי היא בבקרים ובמהלך הלילות:
  ברוב הימים אני מתעורר עם צריבות קלות (לרוב נסבלות) בעין ולפעמים מתעורר לכאבים העזים.

  רציתי לדעת האם הטיפול הסטרואידי יעזור גם בטווח הרחוק או שאולי כדאי לחשוב על ניתוח (והאם ניתוח מבטיח שהבעיה "תתוקן" מבחינת הכאבים העזים שפוקדים אותי)

  בתודה,
  עידו

 11. אם הטיפול במשחה מידיי לילה לא עוזר ניתן לשקול טיפול בעדשת מגע קבועה בעין למשך מספר חודשים (זה שימוש חורג בעדשת מגע) ואם זה לא יעזור אז ניתן לשקול קילוף אפיתל (עוזר בכ 70% מהמטופלים) או טיפול בלייזר עוזר ב 95% מהמטופלים

 12. מאת צח ריטה‏:

  שלום רב
  בתי ,בת 23 בחצי שנה האחרונה התפרץ אצלה הרפס בקרנית.
  היא טופלה בכדורי זובירקס ומשחה לסירוגים עם הטבה לכל פעם.
  בפעם האחרונה לאחר ההתפרצות שוב טופלה בכדורים ומשחה אך לאחר הטבה למס ימים העין שוב היתה מגורה.
  היא במעקב בתל השומר מחלקת קרנית . ושם הם אמרו שההרפס נראה בסגירה ואז התפתחה אצלה ארוזיה עיקב שימוש ממושך בזובירקס. הפסקנו את המשחה בשילוב עם טיפות אנטיביוטיות וכן חבישה של העין עם משחה אנטיביוטית.
  במקביל היא טופלה בזובירקס לטיפול משמר.
  העין ממש חזרה לעצמה ואז שוב.
  הרופאה הפעם ראתה שוב הרפס בסגירה עם ארוזיה.
  התחלנו שוב עם האנטיביוטיקה .. היתה הטבה לשלושה ימים ושוב העין סוערת..
  מה עושים?
  האם יש צורך בטיפול אחר?
  האם טיפות סטרואידים יוכלו לעזור?
  האם ההרפס וארוזיות יבואו שוב ושוב..?
  האם אפשר לשים עדשה טיפולית אל אף שעושה רושם שיש לה עכשיו ארוזיות יותר?
  אין לה חיים כבר למעלה מחצי שנה..
  תודה רבה

 13. מצטער על האיחור הניכר בתגובה אך משום מה לא ראיתי את השאלה . אם יש לך עדיין שאלות אשמח לענות davzadok@gmail.com

 14. מאת יאיר‏:

  יש לי יובש חזק בשתי העניים ודלקות חוזרות בעינים בעיקר בעין שמאל לפעמים העפפאים נמוחות מה לעשות

 15. יש מגוון טיפולים ליובש בעיניים ולדלקת בריסים . ניתן לקרוא בפרקים באתר שלי. קשה לי לענות לך על הטיפול המתאים לך ללא בדיקה אולם הקריאה באתר שלי תאפשר לך להבין טוב יותר את הבעיה ואפשרויות הטיפול כך שתנהל דו שיח יעיל יותר עם הרופא שלך

 16. מאת אורית‏:

  אני מרכיבה עדשות מגע קשות עקב מספר גבוה.
  לפני כמה חודשים נשרטתי בעין מהעדשה, השריטה לא הייתה חמורה עד כדי כך ואחרי חודשיים בערך כבר חזרתי לעדשות ומאז לא היו בעיות.
  אני משתמשת בטיפות עיניים למניעת אלרגיה לעדשות,
  ואתמול הייתה תחושה כאילו נכנס לכלוך לעין וכשהוצאתי את העדשה ראיתי כמו חור קטן ליד האישון.
  זוהי שריטה בקרנית/משהו אחר שנגרם מהעדשה והאם יש להפסיק עם השימוש בהם ולפנות לרופא?

 17. כמעט בילתי אפשרי לראות שריטה בקרנית ללא שימוש במנורת סדק (מכשיר הבדיקה של רופאי העיניים). אם ראית נקודה על הקרנית יש לגשת לבדיקה לברר האם גוף זר או זיהום או טעות בהסתכלות

 18. מאת טל‏:

  שלום,
  לפני כחודש קיבלתי שריטה בקרנית מנייר . קיבלתי טיפול שמרני אנטיביוטי ולאחר מכן התחלתי להשתמש במשחת tobrex. כמעט מדי לילה אני מרגישה כאב חד ותחושת הדבקות של הקרנית לעפעף.
  ראיתי כי המלצת על משחת muro 128. האם יש לה יתרון על פני המשחה בה אני משתמשת כיום?
  תודה טל

 19. כאשר יש ארוזיה בקרנית כדאי לישון מידיי לילה עם משחה שתשמש כחומר סיכה שמנוני. משחה סינטו היא נוחה יותר לעין ושמנונית יותר בהשוואה למשחה טוברקס. מאחר ואת לא חייבת משחה אנטיביוטית אז כדאי לנסות משחה דורהטירס שהיא למעשה משחת שומן לעין.
  מיורו 128 בטיפות ומשחה זה למעשה מיי מלח NACL5% . היתרון שזה גורם להצמדה טובה יותר של תאי האפיתל לשכבות שמתחתן . ניתן להשיג את המשחה באתרי הקניות כמו ebay ואמזון

 20. מאת עמרם‏:

  שלום רב,
  לפני בערך 5 שנים אני מרגיש בעיין ימין רואה כל דבר מתושתש חשבתי קטרקט,ב10/05/15 פניתי
  לפרופי ברקת אחרי הבדיקה שלחה אותי לביקת קרנית בבת חולים,ב02/08/15 עברתי בדיקה אצל דר.גיא
  קליימן הציעלי להיות במעקב למשך שנה.לא הסתפקתי בזה ב15/11/15 עברתי עוד בדיקה באספ הרופא
  אצלךה פרופי צדוק, תוצאות הבדיקה { עם זלצמן במרכז קרנית עין ימין.} קבעתה ניתוח.
  שאלתי היא אם הניתוח לא מסוכן, אן לי כאבים בעין.
  בכבוד רב. עמרם

 21. הניתוח לא מסוכן. אך כמו בכל ניתוח קיבלת ותקבל הסבר לפני הניתוח
  דויד

 22. מאת קארין סייג‏:

  שלום!
  אני בת 29, ולפני 11 שנים עברתי ניתוח לייזר להסרת משקפיים בשתי העיניים
  מאז אני סובלת מארוזיה חוזרת בקרנית בשתי העיניים
  משתמשת בהילו קומוד ודורטירס במשך שנים אך ללא הועיל
  בעבר ניסיתי המון שיטות טיפול כגון עדשות ומי מלח וכדומ…
  כיום יש לי התקפים בשתי העיניים בין 3-4 פעמים בשבוע כאשר בעין שמאל ההתקפים הם יותר חמורים
  אני מיואשת ואין לי שיגרת חיים נורמלית…
  אשמח לברר על ניתוח

 23. השאלה הראשונה היא איזה טיפול לייזר בוצע PRK הטיפול הכואב שלוקח כ 7-14 יום לשיפור הראיה או לזיק LASIK הטיפול שאינו כואב ורואים טוב למחרת הניתוח
  אם אכן יש ארוזיה חוזרת יש לבדוק האם יש מחלה ניוונית של האפיתל (השכבה העליונה של הקרנית)זה סביר יותר מאחר והארוזיה החוזרת היא בשתי העיניים . אפשרות אחרת שזה אכן עקב הטיפול עצמו (אך זה פחות סביר מאחר והתלונה בשתי העיניים).
  בכל מקרה, אם טופלת בעדשות מגע למשך מספר שבועות ללא הסרתן ועדיין יש ארוזיה חוזרת אז ניתן לשקול דיקור של הקרנית עם מחט אך זה בתנאי שהארוזיה מוגדרת מאוד וניתן להגדיר את היקפה , או הסרת האפיתל ושיוף עדין של הקרנית – ניתן לבצע בכל חדר ניתוח של בית חולים או לעשות שיוף הקרנית בלייזר דומה מאוד לטיפול ה PRK

 24. מאת חנה יהלום‏:

  עברתי ניתוח DSEK בשתי עיני בשל FUCHS DYSTROPHY, בהדרגה הפסקתי טיפות סטרואידים ומשתמשת בג'ל לפני השינה למניעת יובש. לאחרונה זה לא עוזר ואני מתעוררת באמצע הלילה עם כאב חד בעפעפים וקושי לפקוח עיניים. קומפרסים חמים לא עזרו. מה אפשר לעשות?

 25. הכאב יכול לנבוע משריטה חוזרת בקרנית. כדאי מידיי לילה לישון עם משחה (דורה טירס, סינטומיצין וכו) המכילה שומן רב . זה עשוי להקל במידה מסויימת. כמובן שעליך להבדק עי רופא העיניים שלך לוודא שאין בצקת הגורמת לפגיעה באפיתל ובכך לפצע של הקרנית ותחושת גוף זר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *