פרופסור דוד צדוק
מומחה למחלות עיניים, קטרקט, ניתוחי קרנית ולעין יבשה

העין היבשה

כולנו מכירים את תופעת "העין היבשה". אנחנו יושבים שעות מול מסך המחשב והישיבה, לא רק שמעייפת את העיניים, היא יכולה לגרום לגירוי הלחמית, לאדמומיות ולגירוד עד כאב. כאבי ראש, עייפות ועד שדה ראייה מעורפל יכולים להיות סימנים אופייניים ליובש בעיניים.

הסיבה לכך היא שבעת ריכוז (המתרחשת גם לאחר צפייה בסרט או קריאה) אנו "שוכחים" למצמץ. המצמוץ נועד לפזר את נוזל הדמעות על פני הקרנית.

נתקלתם באחד התסמינים? הכירו את פרופסור דוד צדוק, המומחה לטיפול ביובש העין בשיטה חדשנית ומתקדמת ללא כאב.

להמשך קריאה>>

דלקת עפעפיים (בלפריטיס)

בלפריטיס קידמית הינה דלקת בריסים שלעיתים מלווה בזיהום חיידקי, כנימות (דמודקס) תסמינים של יובש בעיניים ומחלות עור כמו אקנה רוזציאה.

למרות שהמחלה שכיחה קשה לרפאה ולהיפטר מהתסמינים הכוללים צריבה, הפרשות על הריסים,

דמעת, אודם בלחמיות ובעפעפיים, גרד בעיניים ובעפעפיים ותחושת גוף זר.

הטיפול

הטיפול החשוב והמרכזי בבלפריטיס קידמית הינו שמירה על היגיינת עפעפיים כלומר ניקוי העפעפיים ע"י פולידין לעיניים, תכשיר אנטיספטי יעיל ביותר וזול מאוד, או בעזרת תכשירים יעודיים המכילים שמן עץ התה בריכוז נמוך. טרם הניקוי יש לעשות קומפרס רטוב וחם על העפעפיים על מנת לרכך את ההפרשות על הריסים ובנקבוביות הסתומות. מלבד הניקוי לעיתים יש צורך גם בתרופות במתן מקומי או פומי (כדורים).

כאשר יש חשד למרכיב חיידקי יש צורך בטיפול אנטיביוטי מקומי בנוסף לניקוי העפעפיים. בלפריטיס חיידקית ללא טיפול עלולה לגרום לנשירת ריסים, היפוך עפעף וצמיחת ריסים לכיוון העין.

גורם נוסף לבלפריטיס הינה כנימה מיקרוסקופית בשם Demodex המצויה גם באוכלוסיה בריאה ומסיבה לא ברורה בחלק מהאנשים גורמת לדלקת עפעפיים. לשם אבחון כנימה זו יש לתלוש ריס ולחפשה תחת מיקרוסקופ קרוב לשורש השערה. הטיפול בכנימה זו הוא ע"י שמן עץ התה. יש לטפל בתכשיר המיועד לעיניים מאחר והתכשיר המיועד לעור צורב מאוד במגע עם לחמית העין. תכשירים נוספים שאינם מיועדים לטיפול בעיניים אך מפירסומים שונים עשויים לעשור הם הקרם Ivermectin 0.1%  למריחה על הריסים ולהשתדל שלא יכנס לעין. ניתן לנסות טיפול פומי (כדורים) בתכשירים  אנטי-פרזיטים כמו ivermectin 6 mg פעם בשבוע לשבועיים ו- metronidazole 500 mg פעמיים ביום ל 10 ימים העשויים לעזור בטיפול בכנימה.  

במקרים עקשניים יותר ניתן לשלב טיפול בכדורי אנטיביוטיקה שיש להם גם פעילות אנטידלקתית כמו דוקסילין או אזיטרומיצין.

ThermaEye

מערכת התרמה איי – THERMAEYE – הינה מערכת מתקדמת לטיפול ולריפוי עבור מי שסובלים מתופעת העין היבשה.

המערכת מבוססת על עקרון ה I.P.L. – הקרנת הבזקי אור ממוקדים המניעים פעולה פוטוטרמית בתוך תאי העור ובלוטות החלב, מרככים אותם ובכך מסייעים לפתיחת חסימת הבלוטות באזור העפעפיים.

לאחר בדיקה ראשונית על-ידי פרופסור דוד צדוק, ניתן להתחיל בטיפול.

תגובות

  • אבי קליימן
    19 בדצמבר 2018

    שלום,

    האם יש אצלך מכשיר LipiFlow?

    בתודה

שאלה לרופא