פרופסור דוד צדוק
מומחה למחלות עיניים, קטרקט, ניתוחי קרנית ולעין יבשה

קרטוקונוס – KERATOCONUS

קרטוקונוס הוא מצב בו התבנית העגולה של הקרנית מתעוותת, ומתפתחת בליטה דמוית חרוט הגורמת לפגם משמעותי בראייה. כאשר קרטוקונוס מתקדם, הקרנית נעשית בולטת ודקה, תבניתה בלתי סדירה ולפעמים נוצרות צלקות.

קרטוקונוס הוא בדרך כלל מצב הניתן לטיפול, אולם כדי להבין מהו קרטוקונוס, יש להבין תחילה את מבנה ותפקיד הקרנית בתהליך הראייה.

להמשך קריאה>

טיפול צילוב קולגן הקרנית (קרוסלינקינג CROSS LINKING)

צילוב קולגן (קרוסלינקינג) הינו הטיפול היחיד שנועד לעצור התקדמות של קרטוקונוס ואקטזיה של הקרנית. מטרת הטיפול היא לחזק את הקשרים בשלד הקרנית ע"י שימוש בטיפות ויטמין B2 (ריבופלבין) ואור אולטראסגול. כל שאר הטיפולים מטרתם לתקן את הראייה. במקרים לא קשים, ניתן לשפר ראיה בעזרת משקפיים. אולם רוב הסובלים מקרטוקונוס זקוקים לעשות מגע כדי לתקן את הראייה במידה מספקת. במקרים קשים עשוי להיווצר צורך בהשתלת קרנית.

קרטוקונוס הינה מחלה ניוונית של הקרנית המתבטאת בבלט והידקקות של הקרנית והפיכתה לצורת קונוס. העיוות בקרנית גורם לקוצר ראייה ולקמירות לא סדירה (לאסטיגמציה לא סדירה) ובהתאם להתדרדרות הראייה.

אקטזיה הינה מצב הדומה לקרטוקונוס ומופיעה לאחר ניתוחי לייזר להסרת משקפיים. גם בהפרעה זו מתפתחת התבלטות והידקקות של הקרנית לאורך זמן.

טיפול צילוב קולגן הקרנית מתבצע כאשר בלט הקרנית בקרטוקונוס או באקטזיה מתקדם לאורך הזמן. את ההתקדמות ניתן לזהות על פי תלונות המטופל על ירידה בראייה ו/או על הצורך להחליף משקפיים לעיתים קרובות; על פי שינויים במספר המשקפיים ובעובי הקרנית, המעידים על הידקקות וכן על פי המפות הטופוגרפיה המצביעות על עלייה בקמירות הקרנית.

הטיפול מתבצע בשני שלבים; בשלב הראשון מסירים את אפיתל הקרנית ומזליפים טיפות ויטמין B2 (ריבופלבין) למשך חצי שעה עד לספיגת הקרנית והלשכה הקדמית. בשלב השני מקרינים אור אולטרה סגול (UV), שגורם לאקטיבציה של הריבופלבין. בתום הטיפול שוטפים את הקרנית באנטיביוטיקה ומניחים עדשת מגע טיפולית על העין לכמה ימים, עד לריפוי אפיתל הקרנית.

הטיפול מיועד לעצור את התקדמות המחלה ואינו מיועד לשפר את הראיה או להיות תחליף לכל אמצעי לשיפור הראיה כמו משקפים, עדשות מגע וטבעות.

 

הוראות לפני טיפול

  • יש להסיר עדשות מגע רכות 48 שעות לפני הטיפול.
  • יש להסיר עדשות מגע קשות שבוע לפני הטיפול.
  • אין להתאפר באזור העיניים 3 ימים לפני הטיפול.
  • נא לחפוף ראש לפני הטיפול.
  • מומלץ לאכול ארוחה קלה ביום הטיפול ולשתות כרגיל.
  • יש להגיע עם מלווה ביום הטיפול.

הוראות לאחר ניתוח

  • אין לגעת בעין, לשפשף אותה או לשטוף עם מים או לחפוף ראש עד הריפוי המלא של האפיתל והסרת עדשת המגע הטיפולית. (3-4 ימים לאחר הטיפול).
  • לאחר ריפוי האפיתל, המטופל יכול לחזור לפעילות רגילה ויוכל להרכיב מיד את המשקפיים, אולם ייתכנו שינויים ברפרקציה. עדשות מגע ניתן להרכיב לאחר כחודש.
  • יש להקפיד להגיע לביקורות על פי הוראות הרופא.

תופעות לוואי

  • ב 4 הימים שלאחר הטיפול, המטופל יסבול מדרגות שונות של כאב, גירוי, אי יכולת לפתוח את העין בסביבת אור, דמעות וצריבה וטשטוש ראיה.

שאלה לרופא