פרופסור דוד צדוק
מומחה למחלות עיניים, קטרקט, ניתוחי קרנית ולעין יבשה

דלקת עפעפיים (בלפריטיס)

בלפריטיס קידמית הינה דלקת בריסים שלעיתים מלווה בזיהום חיידקי, כנימות (דמודקס) תסמינים של יובש בעיניים ומחלות עור כמו אקנה רוזציאה.

למרות שהמחלה שכיחה קשה לרפאה ולהיפטר מהתסמינים הכוללים צריבה, הפרשות על הריסים,

דמעת, אודם בלחמיות ובעפעפיים, גרד בעיניים ובעפעפיים ותחושת גוף זר.

הטיפול

הטיפול החשוב והמרכזי בבלפריטיס קידמית הינו שמירה על היגיינת עפעפיים כלומר ניקוי העפעפיים ע"י פולידין לעיניים, תכשיר אנטיספטי יעיל ביותר וזול מאוד, או בעזרת תכשירים יעודיים המכילים שמן עץ התה בריכוז נמוך. טרם הניקוי יש לעשות קומפרס רטוב וחם על העפעפיים על מנת לרכך את ההפרשות על הריסים ובנקבוביות הסתומות. מלבד הניקוי לעיתים יש צורך גם בתרופות במתן מקומי או פומי (כדורים).

כאשר יש חשד למרכיב חיידקי יש צורך בטיפול אנטיביוטי מקומי בנוסף לניקוי העפעפיים. בלפריטיס חיידקית ללא טיפול עלולה לגרום לנשירת ריסים, היפוך עפעף וצמיחת ריסים לכיוון העין.

גורם נוסף לבלפריטיס הינה כנימה מיקרוסקופית בשם Demodex המצויה גם באוכלוסיה בריאה ומסיבה לא ברורה בחלק מהאנשים גורמת לדלקת עפעפיים. לשם אבחון כנימה זו יש לתלוש ריס ולחפשה תחת מיקרוסקופ קרוב לשורש השערה. הטיפול בכנימה זו הוא ע"י שמן עץ התה. יש לטפל בתכשיר המיועד לעיניים מאחר והתכשיר המיועד לעור צורב מאוד במגע עם לחמית העין. תכשירים נוספים שאינם מיועדים לטיפול בעיניים אך מפירסומים שונים עשויים לעשור הם הקרם Ivermectin 0.1%  למריחה על הריסים ולהשתדל שלא יכנס לעין. ניתן לנסות טיפול פומי (כדורים) בתכשירים  אנטי-פרזיטים כמו ivermectin 6 mg פעם בשבוע לשבועיים ו- metronidazole 500 mg פעמיים ביום ל 10 ימים העשויים לעזור בטיפול בכנימה.  

במקרים עקשניים יותר ניתן לשלב טיפול בכדורי אנטיביוטיקה שיש להם גם פעילות אנטידלקתית כמו דוקסילין או אזיטרומיצין.

תגובות

 • פנינה כהן
  6 באוקטובר 2019

  . בעבר נרפאת ימבלפריטיס בזכות היוד הסגול או הירוק ששמתי על בעפעפים.י .
  האם הטיפול ידיין קיים?. לפני זמן קצר . אובחנתי כחולה בלפריטיס

  • 6 באוקטובר 2019

   אפשר לטפל בפולידין 4% . שים לב שזה פולידין לעיניים. קשה להשיג , צורב למדיי
   זה לא הפולידין הרגיל לעור

שאלה לרופא