ירוד (קטרקט)

הקדמה

ירוד (קטרקט) הוא עכירות של העדשה הנמצאת בתוך העין. באופן רגיל העדשה היא שקופה. היא ממקדת את קרני האור על הרשתית, המהווה אותו חלק של העין המאפשר לנו ראייה של צורות, צבעים ואור. עם הזמן הירוד גורם לטשטוש או החלשת הראייה. עינייך עלולות להפוך רגישות לאור או לסינוור. תיתכן ירידה באבחנת צבעים.

 • בעולם המערבי ירוד הוא הגורם העיקרי לבעיות ראייה הניתנות לטיפול.
 • אצל שישה מתוך עשרה אנשים מעל גיל 60 קיים ירוד בדרגה מסוימת או מסוג כלשהו. בגיל 80 היחס הזה הוא שמונה מתוך עשרה אנשים.
 • ביותר מ- 95% מהמקרים הניתוח עובר בהצלחה.
 • במקרים מסוימים הירוד אינו גורם בעיות ראייה.
 • ברוב המקרים אין צורך בהרחקה ניתוחית של הירוד.

מהו ירוד?

ירוד הנו שינוי הגורם לעכירות העדשה השקופה באופן נורמלי. ירוד מתהווה עם הגיל, אם כי הוא יכול להופיע כבר בלידה (ירוד מולד), בעקבות חבלה או כתוצאה מסוכרת. גם מחלות אחרות יכולות להגדיל את הסיכון להופעת ירוד.

כאשר הירוד נעשה סמיך, הראייה מיטשטשת, יתכן סנוור, איבוד של ראיית צבעים (במיוחד גוונים של כחול), קוצר ראייה מתקדם וראייה כפולה.

הירוד אצל מבוגרים

הסוג השכיח ביותר של הירוד הוא ירוד גרעיני המתפתח במרכז (גרעין) העדשה. להרבה אנשים מעל גיל 60 דרגות קלות של ירוד גרעיני. כאשר הירוד מחמיר, מתפתח "קוצר ראייה". מצב זה מכונה לפעמים "הראייה השניה", משום שאנשים מבוגרים יכולים שוב לקרוא ללא משקפיים.

הסוג השני השכיח מאד הוא הירוד הקליפתי, שכן הוא חיצוני, בקליפת העדשה. שני סוגים אלה, הירוד הגרעיני והירוד הקליפתי, שכיחים יוצר אצל אנשים מבוגרים. הסוג השלישי מבחינת השכיחות הוא הירוד התת-קופסיתי האחורי הממוקם בחלקה האחורי של העדשה. סוג זה שכיח יותר אצל אנשים צעירים יותר, אם כי כל סוג של ירוד יכול להופיע בכל קבוצת גיל.

הירוד אצל ילדים

ירוד אצל ילדים יכול להיות מולד או להופיע בשנים הראשונות לחייהם. לעיתים קרובות קיים סיפור משפחתי של ירוד המופיע בגיל צעיר, פציעה קודמת של העין או אדמת של האם בשליש הראשון של ההריון.

אם הילד אינו רואה ברור או אינו משתמש בשתי עיניו באופן שווה בשנים הראשונות לחייו, עלול להיווצר מצב של "עין עצלה" (אמבליופיה). אם לילד ירוד סמיך, יכול להיווצר צורך בהרחקתו בחודשים הראשונים לחיים, כדי למנוע אמבליופיה (עין עצלה). ילדים צעירים עם ירוד חייבים להיבדק על ידי רופא עיניים מומחה.

גורמי סיכון היכולים לגרום ירוד

ירוד שכיח יותר באנשים עם המצבים האלה:

 • מבוגרים
 • סיפור משפחתי של ירוד בגיל צעיר
 • סוכרת
 • חבלה בעין
 • עישון
 • תזונה לקויה
 • טיפול בסטרואידים
 • שתיה מוגזמת של משקאות אלכוהוליים
 • חשיפה לרמות גבוהות של קרינה על-סגולית

איך מאבחנים ירוד?

רופא העיניים יכול לאבחן ירוד בעזרת מנורת סדק. הבדיקה בעזרת מנורת סדק עוזרת לאבחן ירוד וכן בעיות אחרות בעין.

אי אפשר למנוע ירוד. אין גם כל טיפול יעיל נגד ירוד מלבד טיפול ניתוחי. עם זאת, בשיטות הבאות ניתן לדחות את הופעתו או להאט את התפתחותו:

 • הימנעות מחשיפה רבה לקרניים על-סגוליות (אור שמש). חבישת כובע רחב שוליים.
 • הרכבת משקפי שמש המסננים קרניים על-סגוליות.
 • הקפדה על ערכי סוכר תקינים בדם במקרה של סכרת.
 • אכילה נכונה.
 • הימנעות מעישון ומשתייה מופרזת של אלכוהול.

מתי יש צורך בניתוח?

ברוב המקרים של ירוד אין צורך בטיפול ניתוחי. באופן כללי, אם ההפרעה בראייה אינה משפיעה לרעה על הפעילות הרגילה של האדם, הניתוח מיותר.

אין צורך בניתוח גם באותם המקרים שבהם שינוי של משקפיים מאפשר לך ראייה מספיק טובה לביצוע הפעילויות החשובות לך.

לעיתים נדירות הירוד יכול להיות כה סמיך, שרופא העיניים לא יוכל לראות את קרקעית העין. ירוד עלול לגרום גם ברקית (גלאוקומה). במקרים אלה, יתכן והניתוח יהיה הכרחי.

הסכנות של הניתוח

ניתוח הסרת ירוד מצליח ב- 97% מהמקרים. בכשלושה אחוז של המנותחים יתכנו סיבוכים כגון צניחת עפעף, בצקת קרנית, קרע של הקרום האחורי של העדשה, היפרדות רשתית, זיהום או בצקת בחלקים האחוריים של העין, דימום תוך עיני ומנח לא תקין של העדשה המושתלת.

סיבוכים אלה ניתנים בדרך כלל לטיפול בהצלחה. עם זאת, גם בניתוח הסרת ירוד ללא סיבוך, קיים סיכוי של כ- 1-2% שהראייה אחרי הניתוח תהיה פחות טובה מאשר קודם לניתוח.

כמו בכל מקרה של ניתוח, חשוב לשוחח על סיכונים אלה עם הרופא שלך.

התועלת של הניתוח

ניתוח ירוד יכול לשפר את איכות החיים. בנוסף לשיפור הראייה, היתרונות של הניתוח כוללים:

 • יותר עצמאות וביטחון עצמי מוגבר
 • ראיית צבעים משופרת ותפיסת עומק טובה יותר.
 • יכולת טובה יותר לקרוא אותיות קטנות
 • יכולת משופרת בנהיגה והליכה
 • יכולת משופרת בביצוע הפעילויות היומיומיות
 • תלות פחותה במשקפיים
 • פחות סינוור

ההכנות לקראת ניתוח ירוד

במהלך ניתוח ירוד, תורחק העדשה הטבעית של עינך. איבוד כוח המיקוד שקורה בעקבות כך מתוקן על ידי כוח מיקוד מלאכותי. דבר זה מושג על ידי משקפיים, עדשות מגע או עדשה תוך-עינית (IOL). לפני הניתוח תעבור בדיקת עיניים מקיפה, מדידת העין (ביומטריה) לקביעת עוצמת העדשה שתושתל ובדיקה גופנית כללית.

בדיקת עיניים מקיפה

רופא העיניים שלך יבצע בדיקת עיניים שלמה. בבדיקה זו ירחיבו את אישוניך, כדי לבדוק האם קיימות סיבות אחרות העלולות להשפיע לרעה על ראייתך.

אם מתגלות סיבות כאלה, ראייתך עדיין יכולה להשתפר בעקבות ניתוח ירוד, אך השיפור עלול להיות חלקי.

ניוון כתמי (AMD): איבוד של תאים יחודיים במרכז הרשתית הקשור לגיל. תאים אלה הם המאפשרים חדות ראייה טובה.

מחלת רשתית סוכרתית: פגמים בכלי דם במדור האחורי של העין.

ברקית (גלאוקומה): נזק לעצב הראייה, בעיקר בשל לחץ תוך עיני מוגבר.

היפרדות הרשתית: ניתוק הרשתית מהשכבות הנמצאות מתחתיה.

מדידת כוח התשבורת של העדשה התוך-עינית (IOL)

אם הוחלט על ניתוח, תיעשה מדידה מיוחדת (ביומטריה) שתקבע מהו כוח התשבורת הדרוש לעדשה התוך-עינית המלאכותית (IOL) לאחר הסרת העדשה הטבעית. העדשה המלאכותית (IOL) מחליפה את כוח התשבורת של העדשה הטבעית. לאחר הניתוח הצורך במשקפיים יפחת.

בדיקה רפואית

חשוב כי תודיע/י לרופא הכללי שלך, כי את/ה עומד/ת לעבור ניתוח ירוד. ייתכן ורופא העיניים והרופא הכללי יבקשו את הבדיקות הבאות:

 • בדיקה גופנית
 • בדיקות דם
 • אק"ג

לקראת הניתוח

אם את/ה לוקח/ת תרופות לדילול דם, יש לשאול את הרופא אם צריך להפסיק את הנטילה לפני הניתוח.

אם הנך סובל/ת מסכרת, יש לוודא עם הרופא שלך אם צריך לשנות את מינון התרופות יום לפני הניתוח או ביום הניתוח עצמו. אם את/ה מטפטף/מטפטפת טיפות עיניים, בדרך כלל ניתן להמשיך בכך כרגיל עד למועד הניתוח.

אין צורך בצום לפני הניתוח. אם באופן רגיל אתה נוטל תרופות בזמן זה, יש להתייעץ עם הרופא אם חייבים לקחת אותן באותו יום.

היכן מתבצע ניתוח הירוד

רוב רובם של ניתוחי ירוד מתבצעים באופן אמבולטורי, במרפאות יום של בתי החולים או במוקדים כירורגיים. עליך להגיע לבית החולים כשעה לפני מועד הניתוח להשלמת הסידורים המנהלתיים ולהרחבת האישון בעין המנותחת. עליך להביא את תוצאות הבדיקות הרפואיות.

הפעולות הטרום-נתוחיות

המנתח ינקה את פניך, את העפעפיים ואת העין עצמה להבטחת שדה ניתוח סטרילי. אין צורך שתדאג כיצד להשאיר את עינייך פקוחות. מכשיר קטן המוחזק בין העפעפיים דואג שעינייך לא תיסגרנה.

חומר אלחוש מקומי גורם לחוסר תחושה בעין, כך שאינך מרגיש כמעט כל כאב ונמנעות תנועות עיניים תוך כדי הניתוח. מאחר ותהיה ער אך רגוע, המנתח יבקש ממך לא לדבר ולא להזיז את ראשך תוך כדי הניתוח.

קיימים שני סוגים של ניתוח ירוד:

 • המסת העדשה
 • הרחקת עדשה ללא קופסית עם עקירת הגרעין

המנתח עושה חתך קטן בקרנית להרחקת הירוד, תוך שימוש במיקרוסקופ ניתוח להגדלת התמונה של העין.

העדשה התוך-עינית המלאכותית (IOL) מוחדרת לשק העדשה הטבעית לאחר הרחקת תוכנו.

מהלך ניתוח ירוד

המסת העדשה

בהמסת העדשה (הרחקתה לאחר ריסוקה), העדשה מורחקת מהעין דרך פתח זעיר שרוחבו קטן מ- 3 מ"מ.

הרחקת העדשה ללא קופסית עם עקירת הגרעין

בהרחקת העדשה ללא קופסית עם עקירת הגרעין, מרחיקים את העדשה מבלי לשבור אותה תחילה. לשם כך, דרוש חתך גדול יותר מאשר בניתוח המסת העדשה.

החדרת העדשה התוך-עינית המלאכותית

בשני סוגי הניתוח נעשה מאמץ לשמר את החלק האחורי של קופסית העדשה (או כיס העדשה) במקומו ולהשתמש בו לתמיכה של השתל התוך עיני של העדשה המלאכותית. קוטרו של שתל זה הוא כ- 6 מ"מ. החומר ממנו עשויה עדשה זו הוא חומר רך (סיליקון או אקריל) או חומר קשיח בדומה לחומר ממנו עושים עדשות מגע קשיחות.

עדשות שעשויות מחומר רך מתקפלות ולכן מצריכות פתח החדרה קטן יותר בהשוואה לעדשות הקשיחות. העדשה המלאכותית מוחדרת דרך אותו פתח ששימש להרחקת העדשה הטבעית. העדשה המלאכותית מושמת בדרך כלל מאחורי הקשתית, באותה עמדה של העדשה הטבעית.

למה ניתן לצפות לאחר הניתוח

לאחר שהייה קצרה בחדר ההתאוששות, תעזוב את המרפאה או את בית החולים. אל תנהג מייד אחרי הניתוח. דאג שמלווה ייקח אותך לביתך.

הרופא ירשום לך טיפות אנטיביוטיות ותרופות נוגדות דלקת. חשוב שתבין בדיוק איך לטפטף את הטיפות לאחר הניתוח.

יום או יומיים לאחר הניתוח תעבור בדיקת עיניים. לבדיקה זו יש להביא את כל התרופות ואת הוראות הנטילה שלהן.

ניתוח הירוד מגביר את הסיכון של הפרדות הרשתית. אם מופיע אצלך אחד מהתסמינים הבאים, עליך להודיע מייד לרופא:

 • ירידה בחדות הראייה
 • כאב בעין
 • אודם מוגבר
 • הבזקי אור
 • נקודות שחורות בשדה הראייה
 • תסמינים חריגים כלשהם

הפעילות לאחר הניתוח

תוכל לחזור לחלק מהפעילויות הרגילות תוך יום או יומיים לאחר הניתוח. תוכל להתקלח, אך עליך להיזהר שמים לא יחדרו לעיניים. עליך להימנע מהרמת משאות כבדים ומפעילות גופנית מאומצת במשך חודש מהניתוח. אין הגבלה בקריאה צפייה בטלוויזיה ועבודה מול מחשב. מותר לבשל ומותר להתכופף.

במהלך החודש הראשון יש להגן על העין מפני פציעה על ידי משקפי שמש, משקפי ראייה או מגן עין. גם במשך הלילה רצוי שתשתמש במגן עין. תחושת גוף זר או גרד שכיחים במשך כחודש לאחר הניתוח.

ההחלמה

יכולים לעבור מספר ימים עד מספר שבועות עד שראייתך תחזור להיות צלולה. בתחילה הראיה מעט מעורפלת ורואים בגוון ורוד. ייתכן שתזדקק למשקפיים לראייה מקרוב ו/או מרחוק. המרשם למשקפיים ניתן בדרך כלל ארבעה עד שמונה שבועות לאחר הניתוח. הרכבת המשקפיים הישנים לא תזיק לעין שנותחה, אך בדרך כלל מספר המשקפיים משתנה בעקבות הניתוח. ייתכן שלא תראה בבירור בעין המנותחת עד לקבלת המשקפיים החדשים. אם העדשות במשקפייך הישנים גורמות לראייה מטושטשת, בקש מהאופטומטריסט שלך להחליף אותן בעדשה ללא מספר.

במקרה שקיים ירוד בשתי העיניים, הניתוח של העין השנייה יכול להיעשות לאחר שהושגה תוצאה טובה בעין שנותחה. לא נהוג לנתח שתי העיניים באותו הזמן בשל הסיכון הקטן של זיהום העלול להתפתח בשתי העיניים.

האם יהיה צורך במשקפיים?

ברוב המקרים לאחר ניתוח הסרת ירוד יהיה צורך להרכיב משקפיים.

פתיחת הקופסית על ידי קרני לייזר

בכ-20 עד 50 אחוז מהמנותחים להסרת ירוד, הקופסית התומכת בעדשה התוך עינית המלאכותית תעכיר עם הזמן. דבר זה אינו נחשב סיבוך, אלא התרחשות שנגרמת על ידי תהליכי הריפוי וההזדקנות של הקופסית.

בעיה זו מופיעה בדרך כלל כעבור ששה חודשים או יותר מהניתוח. ייתכן שראייתך תהפוך פחות צלולה מאשר זמן קצר לאחר הניתוח. אם דבר זה קורה, הרופא יכול לפתוח את הקופסית בעזרת קרני לייזר כדי ליצור מעבר חופשי של קרני אור על מנת לאפשר ראייה צלולה.

פתיחת הקופסית על ידי קרני לייזר יכולה להתבצע בסמוך להופעת הבעיה. בדרך כלל אין מבצעים פעולה זו מייד לאחר ניתוח הירוד. השארת הקופסית במקומה יכולה למנוע כמה מסיבוכי הניתוח, כגון היפרדות הרשתית.

אם חיתוך הקופסית נדרש לאחר הניתוח, רופא העיניים יזכיר לך את התסמינים של היפרדות הרשתית, שכוללים:

 • הבזקי אור
 • שינוי או הגברה של נקודות שחורות ("זבובים")
 • וילון או מיסוך של שדה הראייה
 • הפחתת חדות הראיה

סיכום

 • ירוד הוא מצב של עכירות עדשת העין. כתוצאה מכך עלולה הראייה להיות מטושטשת. תיתכן רגישות לאור וירידה בראיית צבעים.
 • האור חודר לעין דרך הקרנית, האישון והעדשה ומתמקד על הרשתית. אם העדשה עכורה בשל ירוד, הדבר משפיע על כושר הראייה.

אם ההרעה בראייה אינה מפריעה בפעילות היומיום שלך, ניתן לוותר על הניתוח. ייתכן שהחלפת המשקפיים תפתור את הבעיה.

 • אין דרך למנוע את היווצרות הירוד, אך ניתן לאחר את הופעתו ולהאט את התפתחותו על ידי הימנעות מחשיפה לקרניים על-סגוליות ועל ידי הקפדה על אורך חיים בריא.
 • ניתוח הירוד מוכתר בהצלחה במעל ל- 97 אחוז של המקרים. לפני הניתוח יבדוק הרופא ביסודיות את עינייך כדי לגלות אם קיימות בעיות אחרות המשפיעות על ראייתך.
 • בעת הניתוח עושים חתך קטן בעין ודרכו מורחקת העדשה הטבעית, תוך השארת הקופסית של העדשה הטבעית. עדשה תוך-עינית מלאכותית (IOL) חדשה וצלולה מושתלת במקומה. תוכל לעזוב את בית החולים או את המרפאה בה מתבצע הניתוח בו ביום, אך יש צורך במלווה שיסיע אותך הביתה.
 • יש להקפיד לבצע את כל הוראות הרופא לגבי שימוש בטיפות העיניים ונטילת תרופות אחרות. אחרי מנוחה של ימים אחדים תוכל לחזור בהדרגה לפעילות רגילה. הימנע מרמת משאות כבדים וממאמצים גופניים למשך חודש או על פי הוראות הרופא שלך.

שאלות שכיחות

האם הירוד דומה לגידול סרטני שיש להסיר?

הירוד אינו דומה בשום אופן לגידול סרטני. צריך להסיר אותו אך ורק אם הירידה בכושר הראייה פוגעת בפעילות היומיומית הרגילה. אם אתה עדיין יכול לנהוג ותפקד כרגיל ואינך מוטרד מסינוור, אינך צריך לעבור ניתוח.

האם הירוד הוא קרום או כיסוי שצריך לקלף מעל פני העין?

לא. ירוד הוא עכירות של העדשה בתוך העין. בניתוח מסירים את העדשה במקרה שהירוד מפריע לאורח החיים שלך.

אם יש לי ירוד מוקדם, שבכל מקרה יהיה צורך להסיר אותו בהמשך, האם כדאי לי להקדים את הניתוח?

אין סיבה להסיר ירוד בטרם הוא גורם בעיות ראייה. היות והניתוח קשור בשיעור אמנם קטן, אך ממשי, של סיבוכים, מוצדק לבצע את הניתוח אך ורק כאשר הירוד גורם לבעיות ראייה, המפריעות לך בפעילותך היומיומית.

האם אחרי הניתוח יהיה עלי להרכיב משקפיים?

לאחר ניתוח הסרת ירוד רוב האנשים נזקקים למשקפיים להשגת ראייה מושלמת.

האם הירוד מוסר על ידי קרני לייזר?

ניתן להסיר את הירוד בעזרת מכשיר ריסוק הפועל בתדר על-קול המפורר וממיס את הירוד ומרחיק אותו מהעין. מכשירי הלייזר עדיין לא הגיעו לרמת יעילות כמכשירי העל-קול.

מתי אוכל לחזור לעבודה?

לפעמים אפשר לחזור לעבודה כבר למחרת הניתוח, אך מוטב לתכנן מנוחה של יומיים-שלושה לפני חזרה לעבודה. בדרך כלל תוכל לחזור לפעילות רגילה, אך עליך להימנע מפעילות גופנית מאומצת וכן להיזהר מכל חבלה בעין במשך חודש אחד לאחר הניתוח.

לאחר ניתוח מוצלח של עין אחת, האם צריך להסיר את הירוד גם מהעין השניה?

ייתכן ורצוי לבצע ניתוח גם של העין השניה, במידה שישנה הפרעה בראייה המפריעה לך בפעילות היומיום או בפעילויות בהן אתה אוהב לעסוק. האנשים מתפקדים בדרך כלל יותר טוב כשהראייה שלהם טובה בשתי העיניים.

האם ירוד יכול לחזור?

הירוד לא יחזור, אך עם הזמן הקופסית עלולה להפוך עכורה ולהפריע בראייה. ניתן לחתוך את הקופסית בעזרת לייזר, ופעולה זו מבוצעת באופן אמבולטורי ואינה קשורה בדרך כלל בכאב.

האם אוכל לנהוג?

תוכל לחזור לנהוג אם חדות הראייה באחת העיניים טובה מ 6/12 .

האם אוכל לחזור לפעילות מינית?

תוכל לחזור לפעילות מינית מתונה כעבור שלושה שבועות.

האם אוכל לעשות התעמלות או ריצת בוקר?

תוכל לחזור לכל הפעילויות האלה בהדרגה.

האם מותר לי לצעוד למרחקים ארוכים או ללכת על הליכון?

כן, מותר לעשות זאת למחרת הניתוח.

האם מותר לי לשחות?

מותר להתחיל מחדש בשחייה כחודש לאחר הניתוח, אבל רק בתנאי שתשתמש במשקפי שחייה.

האם מותר להתכופף או לטפל בגינה?

תוכל להתכופף ולטפל בגינה לאחר הניתוח.

האם מותר לקחת לאחר הניתוח אספירין או תרופות לדילול דם?

בדרך כלל ניתן לחדש את הטיפול בתרופות אלה לאחר הניתוח. כדאי לך להתייעץ ברופא שלך.

האם מותר להשתמש בדמעות מלאכותיות?

אם השתמשת בדמעות מלאכותיות לפני הניתוח, תוכל לחזור להשתמש בהן, אבל עליך להצטייד בבקבוק חדש.

האם מותר לטפטף סוגי טיפות עיניים שונים האחד אחרי השני?

עליך להמתין לפחות 5 דקות בין סוגי הטיפות השונים. לעתים תיתכן הרגשת צריבה.

האם אוכל להשתמש באיפור לעיניים ולפנים?

אחרי השבוע הראשון ניתן להשתמש בשכבה לא עבה של צבע לצלליות בעיניים, אך להמנע משימוש במסקרה ובעפרון עיניים במשך מספר שבועות.

האם אוכל לחפוף את הראש וללכת לספר?

כן, מותר לך לחפוף את הראש וללכת לספר, אך עליך להשתדל שמים לא ייכנסו ישירות לעיניים במשך שלושה שבועות.

האם מותר לי ללכת לרופא שיניים?

כן, אך עליך להגן על העיניים בעזרת משקפיים או מגן עין.

האם מותר לי לרחוץ את העפעפיים?

כן, אבל עליך להימנע מיצירת לחץ על העין.

מה עלי לעשות כאשר העין מגורה?

ניתן להשתמש בדמעות מלאכותיות מבקבוקון חדש להרגעת העין, אך אם העין כואבת או הגירוי נמשך, עליך לפנות לרופא.

פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

104 תגובות על ירוד (קטרקט)

 1. מאת לוברבום גולדה פריידא‏:

  ברוך השם כבר הסתדרתי והכל עבר קשורה יש לי רק שאלה קטנה דוקטו ר סילברסטון אמר לי שאי אגיש לשערי צדק לעשות עוד פעם אותו צילום (על עצב הראיה) הצילום האחרון עשיתי לפני החגים אני רואה שצריך לשלוח פקס ואז מתקשרים אליך אחרי כמה ימים האם אפשר עוד לחכות או לא??????

 2. מאת פרופ' דויד צדוק‏:

  את הצילום אפשר לעשות בכל עת

 3. מאת שלומית שרון‏:

  בס"ד

  לפרופ' דוד צדוק הנכבד,
  ברצוני להודות מקרב הלב על הטיפול המסור בניתוח הסרת ירוד בשתי עיני.
  טרם הניתוח מצב ראייתי היה בכי רע, בקושי ראיתי אפילו למרחק קרוב מאד.
  מיד לאחר שני הניתוחים ראייתי ב"ה מעולה לרחוק ולקרוב ואיני זקוקה למשקפיים כלל.
  יש לציין את הרוגע והשלווה שאתה וכל הצוות הנילווה משרים בעת האשפוז ובמהלך הניתוח.
  תשואות חן חן
  תבורכו מפי עליון ותזכו עוד שנים רבות וטובות לפקוח עיני נזקקים.

 4. תודה על הברכות והמחמאות. ההישג של הצוות ושלי נמדד בשביעות רצון המנותחים והמטופלים שלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *