בלפריטיס, דלקת עפעפיים וריסים Blepharitis

בלפריטיס הינה דלקת עפעפיים שכיחה שלעיתים מלווה בזיהום חיידקי, תסמינים של יובש בעיניים ומחלות עור כמו אקנה רוזציאה.

למרות שהמחלה שכיחה קשה לרפאה ולהיפטר מהתסמינים הכוללים צריבה, הפרשות על הריסים, דמעת, אודם בלחמיות ובעפעפיים, גרד בעיניים ובעפעפיים ותחושת גוף זר.

דלקת עפעפיים עם הפרשות על הריסים

טיפול

הטיפול החשוב והמרכזי בבלפריטיס הינו שמירה על היגיינת עפעפיים כלומר ניקוי העפעפיים ע"י פולידין לעיניים, תכשיר אנטיספטי יעיל ביותר וזול מאוד, או בעזרת תכשירים מיוחדים ויקרים כמו Steri-lid. טרם הניקוי יש לעשות קומפרס רטוב וחם על העפעפיים על מנת לרכך את ההפרשות על הריסים ובנקבוביות הסתומות. מלבד הניקוי  לעיתים יש צורך גם בתרופות במתן מקומי או פומי (כדורים). בנוסף, בחלק מהחולים ניתן לטפל בתכשירים המכילים חומצת שומן אומגה-3 , המצויה  בשמן דגים וזרעי פישתן, לשם שיפור ההפרשה מבלוטות החלב (מייבומיאן) התורמת לסיכת הדמעות והרגשה הנוחה בעיניים.

כאשר יש חשד למרכיב חיידקי יש צורך בטיפול אנטיביוטי מקומי בנוסף לניקוי העפעפיים. בלפריטיס חיידקית ללא טיפול עלולה לגרום לנשירת ריסים, היפוך עפעף וצמיחת ריסים לכיוון העין.

גורם נוסף לבלפריטיס הינה כנימה מיקרוסקופית בשם Demodex  המצויה גם באוכלוסיה בריאה ומסיבה לא ברורה בחלק מהאנשים גורמת לדלקת עפעפיים. לשם אבחון כנימה זו יש לתלוש ריס ולחפשה תחת מיקרוסקופ קרוב לשורש השערה. הטיפול בכנימה זו הוא ע"י שמן עץ התה. יש לטפל בתכשיר המיועד לעיניים מאחר והתכשיר המיועד לעור צורב מאוד במגע עם לחמית העין. מטרונידזול,  הינו תכשיר אנטי-פרזיטי, העשוי גם הוא לעזור בטיפול בכנימה.

בחולים אשר הטיפול המקומי לא עזר ניתן לנסות טיפול בכדורי טטראציקלין או דוקסילין למשך מספר חודשים. אלה הם כדורי אנטיביוטיקה שלהם גם פעילות אנטידלקתית המשפרת את ההפרשה מבלוטות החלב הסתומות. מאחר וזו אנטיביוטיקה שנוטלים דרך הפה היא גם משפיעה על כל חיידקי מערכת העיכול ועלולה לגרום לבעיות במערכת העיכול.

בשנה האחרונה פותחו טיפות עיניים Azasite מקבוצת המקרולידים (ממשפחת האריתרומיצין) תרופה זו עדיין לא משווקת בארץ.  טיפות אנטיביוטיקה אלה הוכחו כיעילות בחלק מהחולים עם בלפריטס.

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

57 תגובות על בלפריטיס, דלקת עפעפיים וריסים Blepharitis

 1. באתר יש פרטים לגבי הטיפול. ניתן לשקול טיפול בשמן עץ התה 12% . אם תרצי ניתן לשקול טיפול ב IPL פרטים במרפאה 03-5035490

 2. מאת בר‏:

  תודה על המענה.
  אבל כפי שציינתי, זה קרה לי רק לאחר שהתחלתי להשתמש בטיפות הרטבה מסוג הילוג'ל שהן סמיכות.
  לפני כן, הריסים לא נדבקו.
  מאז שהתחלתי בטיפול הדמעות המלאכותיות אז התחילו הריסים להידבק בקבוצות. מה דעתך על זה?

 3. מאת פרופ' דויד צדוק‏:

  יתכן והריסים נדבקים עקב הג'ל עצמו שהוא צמיג

 4. מאת אלישבע בן שמעון‏:

  שלום, ביקרתי אצלך היום בשערי צדק ואבחנת אצלי בלפריטיס. המלצת לי על "נבי-בלפ" לניקוי ריסים. בבית המרקחת של מכבי לא ידעו על מה מדובר. אני מניחה ש"בלפ" הוא קיצור של בלפריטיס. הרוקחת מכרה לי במקום התכשיר הנל eye-care sensetive של ד"ר פישר. א. האם אתה יכול לתת לי בבקשה תיאור מדוייק יותר של התכשיר. ב. האם אכן התכשיר של ד"ר פישר יכול להוות תחליף?
  תודה
  אלישבע

 5. שם התכשיר כבר שנים רבות הוא nevi bleph. היתרון שהוא מכיל שמן עץ התה אם כי בריכוז מאוד נמוך. לדר פישר יש תכשיר חדש דומה. תוודאי שיכיל שמן עת התה

 6. מאת רותי‏:

  היי, הייתי אצלך לפני שבוע וחצי והבחנת אצלי בלפריטיס נתת לי מקסיטרול למרוח שבועיים ושמן עץ התה דבר ראשון רציתי לדעת האם להשתמש בהם במקביל כי את שניהם צריך לשים בלילה.
  דבר שני קיבלתי בכפר סבא הוראות למרוח את השמן בוקר וערב למשך ארבעה ימים עם הפסקה של שלוש ימים ולחזור שוב סה"כ שמונה ימים-טיפול של שבועיים, לעומת זאת בהוראות כתוב לחזור ארבעה פעמים-ז"א טיפול של חודש, ואתה אמרת לי להתחיל כל יום אח"כ כשיותר נקי לרדת לפעם בשלוש ימים ואח"כ לפעם בשבוע עד שהדלקת תיגמר- יכול לקחת אפילו חודשיים,(אני מתחתנת בעז"ה בעוד חודשיים ולכן חשוב לי לגמור עם הדלקת מה שיותר מהר ושיספיקו לצמוח הריסים בחזרה)
  מה בדיוק לעשות ואיך אני יודעת אם המצב יותר טוב או אם הדלקת נגמרה?
  רופאי עיינים רגילים לא היבחנו אותה קודם ולכן אני לא יודעת אם יעזור לשאול אותם
  רציתי גם לדעת אם הדלקת היא רק בריסים למעלה אם כן האם אני יכולה להתאפר למטה
  ואם לא האם מספיק למרוח את השמן רק למעלה כמו ההוראות שקיבלתי בכפר סבא
  ועוד דבר האם איזה איפור מומלץ יש ענין לקנות איפור אלרגני או שאפשר להשתמש בפשוט
  ואם מזיק לשים בנתיים אם ינשרו לי הריסים כמו שאמרת שיכול להיות לשים ריסים מלאכותיות ואם כן
  אם אפשר תוך כדי הטיפול או רק אחרי שהדלקת נגמרת והאם אפשר להתאפר תוך כדי מדי פעם משהו כמו פעם בשבוע או שבועיים לכמה שעות ואח"כ לנקות טוב או שזה מפריע לתהליך של הרפוי?
  בכל אופן אחרי שאני בעז"ה יסיים מה אפשר לעשות כדי למנוע חזרה של הבלפריטיס?
  תודה רבה!
  רותי

 7. אפשר לנקות פעם ביום ואחר כך למרוח את המשחה. לנקות ריסים עליונות והתחתונות. ללא שוםםםםם איפור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *